Lunula Rusałka wodna Topór Peruna Bzionek Topór Peruna Lunula Kolczyki Triskelion Lunula Medalion Kolczyki Kolczyki Topór Peruna Lunula Topór Peruna Lunula Topór Peruna Lunula Topór Peruna Symbol Peruna Lunula Bransoletka Rusałki Domowik Domowik Lunula Rusałka leśna Lunula Symbol Peruna Rusałak łąkowa Symbol Peruna Bransoletka Rusałki Bransoletka Rusałki Lunula Lunula Lunula Lunula

Biżuteria Słowiańska

»Slavic Porcelain«

Zapraszam do sklepu w serwisie Allegro:

allegro: allegro.pl/uzytkownik/DelfinaDolls

Slavic Porcelain od DelfinaDolls to autorskie rękodzieła z porcelany: biżuteria, rzeźba i lalki Slavic Rusalka tworzone w duchu dawnych Słowian. Szlachetny materiał, jakim jest porcelana, sprawdza się doskonale w unikatowym wzornictwie. Eteryczny styl nawiązuje do kultury Słowiańskiej. Inspiracja zaowocowała szerokim wyborem biżuterii z symbolami: Lunula - damski, Topór Peruna – męski, jak również z postaciami Rusałek wodnych i leśnych oraz duszków opiekuńczych takich jak Domowik i Bzionek.

Serdeczności
Delfina Rytlewska

email: delfinadolls@gmail.com

FACEBOOK SlavicPorcelain

inst slavic_porcelain

Symbole Słowiańskie:

LUNULA to Słowiańskim symbol lunarny. To talizman wzmacniający kobiecą energię, symbol pełni kobiecości (pomimo kształtu półksiężyca). Przynosi płodność w realizacji swojego potencjału twórczego i kreatywnego. Wśród dawnych Słowian z symbolu tego chętnie korzystały zarówno mężatki, jak i panny.

PERUN to gromowładny bóg, zwierzchnik innych bogów Słowian. Od jego imienia grom nazywamy piorunem. To władca niebios utożsamiany z władzą i siłą wojownika walczącego po stronie dobra. Jednym z atrybutów władcy piorunów jest topór. Topór PERUNA stosowany jest jako talizman chroniący przed chorobą, siłami nieczystymi i zjawiskami atmosferycznymi. Symbol PERUNA uchronić ma nas przed niebezpieczeństwami na naszej ścieżce.

TRISKELION to znak złożony z trzech jednakowych spiral tworzących cykliczny wzór geometryczny. Dzisiaj kojarzony głównie z Celtami, jednak obecny był także w kulturze Słowian. Jest to symbol zapomniany, gdyż nie można jednoznacznie określić, co miał reprezentować. Symbolizować mógł potrójny wymiar ludzkiego życia, na które składa się pierwiastek duchowy, psychiczny i fizyczny.

SWAROŻYCA inaczej Swarga lub Kołowrót to najbardziej popularny symbol wśród Słowian. Symbol słońca i boga słońca Swaroga / Swarożyca. Przynosi szczęście i pomyślność. Odstrasza zło, demony i niszczycielskie moce.

RĘCE BOGA to symbol krzyża zakończony z każdej strony grabkami. Ramiona krzyża przypominają błyskawice PERUNA, gdy trzyma w dłoni rozdwajający się piorun. 

MOKOSZ stanowi jedno z najważniejszych bóstw panteonu Słowiańskiego i pełni rolę partnerki Boga Peruna, gromowładnego Pana Niebios. Mokosz jako żeński płodny pierwiastek ma pod swoją opieką Ziemię. Stąd łączy się boginię z kultem Matki-Ziemi. 

WELES to władca zaświatów zwanych Nawią. Patron magii i wiedzy tajemnej, sztuki, rzemiosła, kupców i dostatku, jak również żywego inwentarza - rogatego bydła, które w dawnych czasach stanowiło wyznacznik bogactwa. Weles bywa nazywany rogatym bogiem podobnie jak rzymski Faun (bóg płodności, opiekun pasterzy i lasów), może dać człowiekowi urodzaj.

DRZEWO ŻYCIA w mitologii Słowian jest nim olbrzymi Dąb, w którego gałęziach znajdowała się kraina bogów Wyraj. W korzeniach zaś mieszkał Żmij strzegący wejścia do krainy umarłych Nawii. Po środku drzewa znajdował się świat jaki znamy, zamieszkiwany przez ludzi. DRZEWO ŻYCIA to centralna oś świata: AXIS MUNDI.

Postacie i Bestiariusz Słowański:

DZIEWANNA bogini z panteonu Słowiańskich bóstw. Dziewicza opiekunka zwierząt i lasu. Czczona jako patronka szczęśliwej miłości, małżeństwa, błogosławiąca dziecię przy porodzie. Opiekunka chorych, stąd jedno z pożytecznych ziół leczniczych nosi imię tej bogini.

DOMOWIK to duch opiekuńczym, który strzeże domu. W zamian za schronienie i posiłek dba o dobrobyt gospodarza. Rzadko się pokazuje, czasem przybiera postać podobną do kota. W mojej współczesnej wersji przybiera także postać misia. Ciało jest naszym domem, ten medalion to okienko dla duszy. W nim siedzi opiekuńczy DOMOWIK pradawna rodzima wersja anioła stróża.

BZIONEK to jeden z duchów opiekuńczych Słowian. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że mieszka w korzeniach Czarnego Bzu, krzewu wręcz świętego i otaczanego czcią w pradawnych czasach. Może być stosowany jako amulet ochronny, gdyż BZIONEK to pradawna rodzima wersja anioła stróża.

RUSAŁKA to urodziwy demon kobiecy, którego siedliskiem bywały brzegi rzek, jezior lub gór, gęstwiny leśne i zielone pola. Związany ściśle z miejscem bytowania. Rusałki były niezwykle piękne w całej swej postaci zmysłowych dziewcząt. Jako medalion rusałka symbolizuje nieodparty urok i wdzięk.

LESZY zwany też Borowym lub Wilczym Pasterzem to demon opiekuńczy lasu. Ukazywał się w postaci ludzkiej lub zwierzęcej. Przyjmował między innymi postać wilka, lisa, jelenia. Był neutralny dla człowieka, chyba że ten szkodził drzewom i zwierzętom leśnym.